Tworzenie Świata 5 – Mechanika – Tworzenie Drużyny


Zawsze miałem z tym problem, jako MG i jako Gracz – jak zrobić drużynę. Problem był niewielki, gdy grała stała ekipa – każdy widział, czego się spodziewać po swoich kolejnych postaciach i ufał reszcie na tyle, żeby się przyznać, co zamierza zrobić.

Fajnie. Ale jak masz nową ekipę, ludzie sobie nie ufają a każdy ciągnie w swoją stronę ze swoim pomysłem? Mamy problem.

Zasady tworzenia postaci (bohaterów graczy i niezależnych) oraz innych „potworów” opisałem w oddzielnym wpisie. Ale co zrobić, żeby stworzyć drużynę, która od razu powinna pracować razem (a nie przeciwko sobie co jest siłą napędową wielu sesji w WoD, GS czy L5K)?

Przede wszystkim, zmusić graczy do wspólnego tworzenia drużyny. Brzmi prosto i działa w wielu systemach. Gracze zbierają się razem i w ramach sesji 0 omawiają, czym chcą zagrać, jak to wpłynie na drużynę itp.

A co jeżeli popchniemy całość o krok dalej? Co jeśli damy graczom narzędzie do tworzenia nie tylko swojej ale także cudzej postaci?

Wiem że może to doprowadzić do skrajnych przypadków trollingu, ale naiwnie wierzę, że gracze którzy będą się bawili w ten system są graczami dojrzałymi.

Muszę dopracować kilka detali odnośnie tworzenia świata, ale chciałbym, żeby każdy z graczy mógł określić aspekt każdej z biorących udział w grze postaci.

Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s