Umysł uwolniony


Irytują Cię stosy notatek na sesji? Dziwne zapiski robione na skrawkach papieru przed nią? Męczy pamiętanie o wszystkich szczegółach? Być może jest narzędzie, które Ci pomoże uwolnić się od tego wszystkiego.

Czy warto jeść?

Kliknij na ten link i pobaw się podpiętą stroną. Poklikaj i zobacz czy Ci się podoba. Jeśli tak, zapraszam do lektury.

Co się je?

Mapa Myśli to sposób organizacji notatek, który zakłada tworzenie kolejnych Węzłów. Węzły są tak uporządkowane, że każdy z nich posiada jeden Węzeł nadrzędny i wszystkie zbiegają się w Węźle centralnym. Co to oznacza w praktyce?

Mamy punkt centralny, który nazywamy „Sesja 2011-04-07″

Od niego robimy kolejne odnogi – Gracze, Miejsca, NPC

W rezultacie dostajemy coś co wygląda jak wykres:

/ Gracze

Sesja 2011-04-07 –  Miejsca

NPC

I możemy go dalej rozwijać

/ Jaś

/ Gracze     –    Zbyszek

/                      Małgosia

Sesja 2011-04-07 –  Miejsca      – Miasto

NPC             – Burmistrz

Przydatne? Tak, bo pozwala zmniejszyć taki obrazk

(notatki z 4 kartek A4) do jednej kartki.

Ponieważ lubię robić sesje mniej lub bardziej luźne (nie zawsze sandboxowe, ale jednak reagujące na działania graczy), to taka forma organizowania notatek w pełni mi odpowiada.

Z czym się to je?

Z dowolnym komputerem zaopatrzonym w zwierzątko, które się nazywa Java. Programik Free Mind można pobrać w formie instalatora (takiego co się klika dużo „next”) jak i binarnej(takiej co się rozpakowuje i klika na plik .bat). Można go wrzucić na Pen Drive’a i nosić ze sobą. Działa na większości systemów operacyjnych, co ma znaczenie, jeśli chcemy zabrać go ze sobą w podróż służbową, do pracy, do znajomego na sesję.

Jak to się je?

Całe narzędzie można obsługiwać myszką lub klawiaturą. Bez problemu wkleja się informacje z zewnątrz, każdy węzeł zawierać może w środku dodatkowe notatki, możemy je połączyć ze sobą linkami, dodać ikonki, pokolorować, otoczyć chmurką, zwinąć i rozwinąć. Po prostu cuda, wianki, wszystko to co jest do szczęścia potrzebne.

Naszą mapę możemy zrzucić do masakrycznej ilości formatów – od prostackiego wręcz HTMLa, przez zdjęcia, PDFy, po animowane strony Flash’owe, które pozwalają na dynamiczne przeglądanie wykresu.

Całość można oczywiście wydrukować i tu mam jedno z dwóch zastrzeżeń do narzędzia. Przed wydrukiem koniecznie trzeba sprawdzić na ilu kartkach nasza mapa się wydrukuje. Można się naprawdę zdziwić, gdy program rozłoży coś, co według nas mieści się na dwóch stronach, na 9 kartkach A4. Przy większych mapach wymagane jest trochę sprytu i zręczności.

Drugi z minusów związany jest z wspomnianymi stronami we Flash’u – z niewiadomych przyczyn autorzy zaczynają dokument od wiersza z informacją <?XML … >. Generalnie nie stanowi on problemu, gdy stronkę otwierałem lokalnie na swoim kompie, niestety, po wrzuceniu na serwer FTP dostawałem komunikat błędu. Aż nieszczęsny wiersz skasowałem z pliku.

Gdzie to się je?

Całość do pobrania ze strony projektu, w dziale „Download”Bez problemu instaluje się na komputerze. Wybierają język należy pamiętać o tym, że dokumentacja i Help są po angielsku, oraz, że program nie został w pełni przetłumaczony na polski. No cóż, darowanemu koniu nie zagląda się w zęby…

Plusy

+ Darmowe

+ Proste narzędzie

+ Duże możliwości eksportu pliku

+ Mobilność

Minusy

– Niepełne tłumaczenie na język polski

– Wymagana gimnastyka przy wydruku dużych map

– Małe problemy przy wrzucanie Flash’owych stron do internetu.

Wszystkich mniej i bardziej uzdolnionych technicznie zapraszam do degustacji

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s