Jak ozdobić PDF’a – okładka i tło


O wstępnych przemyśleniach i tworzeniu loga napisałem w pierwszym wpisie. (w którym znajdziecie też linki do GIMPa i kroki wymagane do stworzenia loga).

nerv0 zwrócił uwagę na przeciętną urodę standardowych skryptów w GIMPie i sugerował tworzenie loga przy pomocy zabawy z filtrami. Podpinam więc tutorial z przykładami.

Dziś powalczymy z okładką i tłem publikacji.

Słowa na dziś to: Warstwy, Magiczna różdżka, Maska.

Zaczynamy.

6) Okładka

Zabieramy się za okładkę. Mamy 3 grafiki (nasze logo, skan szkicu i logo SW Fan!). W rozmowach z Karolem uzgodniliśmy, że będziemy trzymać się standardu dla SWPL – formatu B5 pionowego. Jeśli Karol wygra „Rzut na Inicjatywę” to jego materiał zostanie wydrukowany w formacie A6.  Tym będziemy martwić się później, w przypadku wygrania 🙂

Z użyciem powyższych narzędzi zrobimy ładną okładkę. Pamiętacie, że logo zapisałem też w formacie .xcf? Dziś się przyda.

Pytanie za 10 punktów – dlaczego NIE używam do złożenia kilku obrazków Painta?

Odpowiedź: Bo obrazki mają tła. Detale poniżej.

Prawie dobrze. To znaczy kompletnie źle. Zajmijmy się tym we właściwym narzędziu.

Zaczniemy od Loga MiniWar – Karol chce mieć tylko kolor zielony w logu. Ja chcę wywalić białe tło. Zrobimy to za jednym zamachem.

Otwieramy plik .xcf z wczoraj i bawimy się. Warstwę Sparkle zmieniamy opcją Colors->Colorize, w celu uzyskania ładnego zielonkawego tła.

Warstwę Background kasujemy. Używamy Plik-Eksport, żeby uzyskać plik PNG. Rozumiecie już dlaczego lubię pliki PNG? Mają przeźroczyste tła.

Teraz czas na logo Savage Worlds Fan!. Prikaz jest prosty – nie możemy zmieniać tego loga w żaden sposób (nawet zmieniać rozmiaru). Ale mogę pozbyć się białego tła. Użyjemy teraz „Magicznej różdżki”.

Klikając prawym na SW Fan.jpg wybieramy Edit with GIMP.

W GIMPie musimy utworzyć nową warstwę z przeźroczystym tłem, dodać do niej logo i skasować stare tło.

Krok 1) Tworzymy nową warstwę z przeźroczystym tłem.

Krok 2) Wybieramy Najważniejsze Narzędzie w Historii Ludzkości (Zwane także Magiczną różdżką), klikamy na białe tło.

Krok 3) Odwracamy zaznaczenie, wciskając na klawiaturze CTRL+I.

Jeśli teraz skasuję tło, zostanie nam parę białych pixeli na obwódce. Są ludzie, którym to by nie przeszkadzało. Zostawiamy im pracę w Paint’cie.

Krok 4) Zmniejszamy zaznaczenie o jeden pixel. Klikamy w menu Select->Shrink. Zostawiamy 1 pixel i zatwierdzamy. Nasze zaznaczenie zmniejszy się o jeden pixel, dzięki czemu nie będziemy mieli białej obwódki po kroku 6.

Krok 5) Przenosimy zaznaczenie metodą Kopiegopasty (wycinając z obecnej warstwy i wklejając do nowej). Wciskamy CTRL-C, Klikamy na nową warstwę, CTRL-V. Możemy wklejone logo przesunąć w dowolne miejsce. Musimy wklejenie zagnieździć – kikamy prawym na nowy element na liście warstwy i wybieramy „Anchor Layer”.

Krok 6) kasujemy starą warstwę, klikając na nią prawym i wybierając „Delete Layer”

Krok 7) Zapisujemy logo z menu Plik->Zapisz i eksportujemy do PNG za pomocą Plik->Eksportuj

Dobrze, czyli mamy już zarówno logo systemu jak i logo Savage Worlds Fan. Pozwoliłem sobie dorzucić imię i nazwisko autora (w ten sam sposób, w który utworzyłem logo MiniWar) do loga systemu. Zajmijmy się grafiką na okładkę.

Trzeba zrobić dwie rzeczy, zmienić jej rozmiar do B5 i wyrzucić ślady po skanowaniu przy krawędzi pliku

Krok 1) Tworzymy nowy plik rozmiaru B5, klikamy File->New-> na górze wybieramy Template B5.

Krok 2) Wrzucamy do niego nasz obraz tła – tak, przeciągamy i upuszczamy. Przenosimy obraz w lewy górny róg.

Krok 3) Zmieniamy jego rozmiar, wysuwamy elementy, które nam się nie podobają poza obszar obrazu. Robimy to używając narzędzia skalowania, przeciągając obraz aż będzie miał odpowiedni obraz.

Krok 4) Przeciągamy plik z logiem na obrazek. W razie potrzeby możemy go przeskalować i przesunąć – GIMP od razu wrzuca go w nową warstwę.

Krok 5) To samo robimy z logiem SW FAN.

Krok 6) Zapisujemy plik w formacie xcf (być może kiedyś trzeba będzie wprowadzić zmiany) i eksportujemy do PNG.

7) Tło

Tło pracy powinno być przejrzyste w centrum, kolorowe na marginesach. Chciałbym połączyć efekt starego papieru i mapy bitewnej. Efekt papieru można wygooglać, lub zeskanować jakąś starszą kartkę i postarzeć ją w GIMPie. Wystarczy jakaś pomięta kartka, której zrobimy Colors->Colorize i dodamy trochę żółci lub brązu, podkręcimy kontrasty i wybierzemy odpowiednio ciemność. Poniżej efekt ‚postarzania’ na szybko odręcznego szkicu.

Na potrzebę ćwiczenia zakładam, że kartkę jakoś zdobyliśmy (zwracam uwagę na licencje dołączone do grafik w sieci). Podobnie z mapką pola bitwy. Moje grafiki wyglądały tak:

Zakładam, że mamy obie grafiki. Nałożymy mapę pola bitwy na papierowe tło i dodamy prześwity przy pomocy Masek.

Krok 1) Tworzymy pusty plik B5 z menu File->New-> Template:B5. Dodatkowo rozwijamy Advanced Options – > Fill with Transparency – będziemy mieli na „Dzień dobry” przeźroczyste tło.

Krok 2) Przeciągamy pliki zmieniając ich rozmiary.

Teraz ważne ogłoszenie na temat funkcjonalności GIMPa. Z zasady, warstwy „wyżej” na liście zasłaniają te pod spodem. Ale możemy w każdej chwili oczkiem „ukryć” daną warstwę i mieć podgląd na to, co dzieje się dalej…

Mamy pliki, które się zasłaniają. Nie o to nam chodziło. Trzeba dodać Maski.

Znowu ogłoszenie parafialne. Maska określa, w jakim stopniu dana warstwa zasłania kolejną. Przykład poniżej.

Mamy dwa przaśne kwadraty – czerwony zasłania zielony. Dodamy maskę na połowę czerwonego, żeby odsłaniał czerwony.

Widzicie w jaki sposób maska dodana na czerwonym polu stopniowo odsłania zielone?

Zasada jest prosta – tam gdzie maska jest biała, tam mamy zerową przeźroczystą. Tam gdzie jest czarna, warstwa jest w 100% przeźroczysta. różne kolory (przeważnie odcienie szarości) dają efekt częściowej przejrzystości. Sprawimy, że nasza mapka bitewna będzie półprzeźroczysta.

Krok 4) Dodajemy maskę klikając prawym na warstwę z bitwą i wybierając „Add Layer Mask”. Zatwierdzamy wartości domyślne klikając ok.

Krok 5) Z przybornika wybieramy narzędzie do „zalewania”.

Krok 6) Ustawiamy aktywny kolor na odcienie szarości.

Krok 7) Upewniamy się, że pracujemy na masce warstwy (klikamy na jej białą ikonę lewym przyciskiem) i wylewamy szarość na środek naszego obrazka.

Nasza mapa prześwituje na kartkę, w wyniku czego wygląda jak nałożona na stary papier.

W zasadzie można by tutaj skończyć. Wrzucając kartkę jako tło do Worda zagnieżdżę ją jako tło nagłówka (taka sztuczka, żeby się nie zaorać wklejaniem tła w tekst), w trakcie czego Word ją dodatkowo wyszarzy.

Jako bonus dodaję krok 8 – dodanie maski na poziomie papieru, która sprawi, że środek strony będzie prawie przeźroczysty (czyli ukłon w stronę osób drukujących nasz podręcznik.

Krok 8 ) Dodanie maski tła kartki. Dodajemy maskę warstwy jak wcześniej, ale tym razem będziemy ją zalewać nie jednolitym kolorem ale gradientem.

Ten obrazek pokazuje kolejność kliknięć.

1 Dodajcie maskę warstwy i kliknijcie na nią lewym przyciskiem myszy.

2 Wybierzcie dodawanie gradientu

3 Wybierzcie czerń jako główny kolor

4 W okienku które wam wyskoczyło przy wyborze gradientu wybierzcie typ „Bi-linear”

5 przeciągnijcie myszką od środka do krawędzi wciskając lewy przycisk myszy

Pamiętajcie, że Undo waszym przyjacielem jest.

Koniec

Następnym razem Word-o-patia, czyli wklejanie naszych grafik w tekst.

PS. Nie zapomnijcie zapisać pliku i wyeksportować do PNG 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s