FATE & Dragons – balansowanie mechaniki podejście 2


Ok, kilka przemyśleń poweekendowych:

Doczytałem Kickstarterowe FATE Core. Szkoda, że magii w środku nie dali.

Moi gracze narzekali na brak ddkowych umiejętności. I ogólny brak spójności z DDkami. I brak wizji czarów. I na parę innych rzeczy.

Ech, Ci gracze.

Więc wrzucam tutaj kolejną garść przemyśleń.

Cechy pozostają, ale rozpiszę je w stylu uimiejętności FATE Core (patrz załącznik).

6 Cech, z przypisanymi umiejętnościami, obronami, atakami, zastosowaniami w grze.

2 obrony, czyli stress tracki – magiczna (domyślnie z roztropności, ale po nabyciu Atutu, ze Zręczności i co rozważam, z Budowy i fizyczna, domyślnie z budowy, ale do zmiany na Inteligencję (magią), lub Zręczność lub Charyzmę (Atutami.). Można też rozszerzyć ilość Efektów obrażeń za pomocą Atutów.

Rozważałem jeszcze stress track socjalny, ale z braku pomysłów na jego wykorzystanie wypadł z gry.

W sumie trochę atutów dopalających postać. Po ich zastosowaniu moja „magiczna tabelka” wygląda tak:

Widać na niej, że wojownik powinien poradzić sobie z magami i kapłanami, łotr powinien załatwić wojownika i kapłanów, kapłani i magowie bez problemu zdejmą łotra.
Musę trochę dokręcić walkę vs łotrzy, ale wydaje mi się to wykonalne.

Dalej, do przemyślenia cele postaci – zastanawiam się, czy zamiast celów nie zrobić tabelkę „Questy” – gracze będą mogli nadawać je sobie sami, lub czekać na wolę MG.

System magii podzielony na 3 typy:

Z Inteligencji magia inwokacji – uroki, iluzje i telekineza, atakujące Wolę.

Z Roztropności magia taumaturgii – leczenia efektów obrażeń, wspomagania innych, tansmutacja materii i klątwy, atakujące Wolę

Z Charyzmy magia ewokacji – czyli żywioły i ogólny wyziew z japy (zwany też kulą ognia i pokrewnymi), atakująca Wytrzymałość.

Czary domyślnie działały by na jedną postać z siła równą z używaną cechą. Będą działały na jeden cel. Koszt rzucenia czaru to jeden Punkt LOSU. Dodatkowe cele to dodatkowe punkty, w cenie 1:1.

Gdzie w tej rozpisce Aspekty? Wszędzie. Jako Aspekt będzie można zadeklarować zarówno Rasę, Atuty jak i Questy. Odpalenie Aspektu to+2 do rzutu lub przerzut. Kosztuje 1 Punkt LOSU.

Do przemyślenia rozwój postaci. Co możliwe jest po ukończeniu przygody, a co po zaliczeniu Questy. Rozważam taki system: koniec przygody = +1 Atut. Zrealizowanie średnio lub długoterminowego Questu +1 do cechy. Zrealizowanie jakiegoś założonego odgórnie, nie uświadomionego graczom kamienia milowego – +1 do odświeżenia.

Nadal mam do opisania frakcje, ale mechanika już zaczyna wyglądać na tyle klarownie, żeby pójść z tym na sesję . Magia kuleje, ale dorzucę ją w następnej wersji pliku, dopracuję i dopiszę z Atutami.

Myślę nad czymś zwariowanym. Masą losowych tabelek na każdą okazję. Losowanie skarbów, karczm, przeciwników. Generowanie nieplanowanych elementów sesji rzutem kostką. Jak w starym dobrym DnD. Poszukam po blogach dobrych tabelek pod generację rzeczy, przerobię je na k6 i jeśli na sesji graczom się spodoba, dorzucę do następnej wersji pliku.

Następny wpis będzie już w końcu miękki, o świecie gry 🙂

Jeszcze raz, PDF (obecna, wczesna wersja) do zassania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s