Obcy RPG – Roll20 – wstęp


Czasy są, jakie są, więc testuję Roll20 jako narzędzie do prowadzenia sesji Online.
W internetach utarte jest przekonanie, że najlepsze kombo to Roll20 + Discord (do dzielenia się audio).

Na razie wygląda to obiecująco. Do grania wystarczy darmowe konto. Istnieje fantastycznie oskryptowany szablon postaci do Alien RPG.

Wstępniaczek – jak stworzyć własną sesję:
1) https://roll20.net/welcome – trzeba wejść na stronę i się zalogować / założyć profil.

Protip – w grudniu roll20 zaliczyło włam na stronę, więc użyjcie innego hasła niż zwykle *ekhm, jak by to nie było oczywiste*

2) Jak macie konto, klikacie w ogromny guzik „CREATE NEW GAME”.

Podajcie nazwę gry i tagi (jeśli chcecie rekrutować ludzi z Roll20)

Wybieracie szablon karty postaci Aliens z grupy Year Zero Engine.
(Mają też Coriolisa i resztę Y0E, jeśli są tak dobrze zrobione jak Aliena, to chylę czoła).

Na samym dole klikacie „I’m ready, create a game” i możecie przejść do swojej gry.

Link na górze wysyłacie graczom. Po wejściu na portal mogą dzięki temu dołączyć do gry. Dla was najważniejszy jest guzik Launch game. Dzięki niemu odpalacie właściwą apkę w edytorze.

3) Aplikacja Roll20

Aplikacja działa w przeglądarce, obsługuje Audio i Wideo, ale podobno strasznie się tnie. Dlatego mamy jako zapas serwer Discord (też darmowy).

Ekran aplikacji ma 3 sekcje: Kolejne strony, zaznaczyłem na czerwono. W grze można tworzyć kolejne sceny, dodając stronę. Każda strona ma własne ustawienia tła, kolorów, siatki, audio na wejściu itd.

Właściwy obszar gry to niebieskie pole. Tutaj wrzucamy tokeny i postaci. Można ukrywać i odkrywać obszary przed graczami, dodawać parametry, liczyć HPki – opcji jest masa i jest to temat na osobny wpis.

Trzeci obszar (czarny) to chat i narzędzia – i na nim się zatrzymam, żeby pokazać najfajniejsze rzeczy z punktu widzenia MG.

Na górze jest 6 ikon.
Po kolei są to
– Chat
– Tokeny do rzucenia w graczy
– Karty postaci i handouty
– Muzyczka na sesję w tle
– Makra
– opcje chatu

Zaczniemy od zakładki numer 3 – karty postaci i handouty

Prawym przyciskiem możemy organizować sobie foldery i podfoldery.
Plusikiem dodajemy nowe postaci i handouty.
Dodanie nowej postaci robimy w 2 krokach.
Najpierw musimy uzupełnić informacje ogólne i awatar (niebieski) i przypisać postać do gracza (czerwony). Można też „udostępnić postać do podglądu” graczom (czarny).

Jest też ważne pole – tajne notatki MG 🙂

W każdej chwili możemy wyedytować postać, albo przypisać ją do innego gracza.

Jeśli mamy już kartę postaci, uzupełniamy ją. Wchodzimy dwuklikiem w postać na liście, przeskakujemy na zakładkę Character sheet i uzupełniamy cyferki. Warto zaznaczyć poziomy zdrowia, wprowadzić talent i broń. Zapisujemy i zostawiamy kartę otwartą.

4) Magia skryptów

Postać gotowa, przypisana do gracza, można sprawdzić czy działa. W tym celu wystarczy kliknąć na dowolny niebieski element karty postaci. Na przykład na Attack przy strzelbie (jej statystyki wprowadziłem ręcznie, sterowanie czy jest to broń do walki wręcz czy na dystans robimy guzikami CC i RC pod słowem Attack).

Podajemy w okienku modyfikator do rzutu i sprawdzamy wynik w chacie.

Jak dla mnie magia. Wynik wyświetla się w „oficjalnych” kostkach, od razu uwzględnia wszystkie zaznaczone kostki stresu, wlicza poziom cechy, umiejętności i modyfikator. Z szybkich testów – tak samo oskryptowane są rzuty na zapasy, umiejętności i ataki. Na środku karty są ikony do rzucania kostkami na szybko (np na panic roll, lub crittical roll). Wydaje mi się, że jest to świetna pomoc dla MG do ogarnięcia rzutów, zdejmuje też sporo z graczy, którzy nie muszą ręcznie wklepywać makr czy interpretować gołych kostek.

W sobotę testujemy, jak to będzie działać na sesji. Jeśli ktoś ma ochotę na poradnik w postaci filmu, albo o więcej o Roll 20 (jak konfigurować sceny i bawić się „mgłą wojny” – dajcie znać komentarzem.
Krzysiek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s