DnD 4: Klasa postaci Bushi


Bushi to klasyczny samuraj – wojownik, będący ucieleśnieniem lojalności, honoru, dobroci i uczciwości. Wiele z punktów jego kodu moralnego jest ucieleśniana przez paladynów, to jednak co go dzieli od paladynów (poza tłem społecznym) to brak tła religijnego. Bushi to wojownik, który jeśli służy, uznawany jest za samuraja, a jeśli pozostaje niezależny – za ronina. Ich ‚mityczną’ szybkość chcę odzwierciedlić w możliwości zamiany miejsca w kolejce inicjatywy – ataki i moce umożliwiające takie sztuczki mają odróżnić bushi od innych klas.

Mówiąc po Dekowemu, nowa klasa postaci, budową której się zajmę, będzie „Strikerem” (czyli postacią atakującą – łotrem/łowcą) lub „Defenderem” (czyli wojownikiem/paladynem) opartym na 3 cechach – zręczności, charyzmie i sile. Postaram się utrzymać klasę jak najbliżej stanu faktycznego, oczywiście w ramach mechaniki DnD.

Zaczynając od rzeczy podstawowych:

Rola: Defender/Striker (jeszcze nie podjąłem ostatecznej decyzji, ale sądzę, że będzie łączył cechy obu ról)

Źródło mocy: Martial (czyli sztuka walki – jego moce nie pochodzą z żadnego źródła, boskiego czy magicznego, tylko są wynikiem morderczego treningu)

Najcięższy pancerz : Scale (łuskowy, decyzja kontrowersyjna. W rzeczywistości, pancerze samurajskie w rożnych epokach wahały się od skórzni, do napierśników i elementów zbroi płytowej. Jednak najbardziej klasyczny pancerz bitewny, był zbroją lamelkową, czyli po dekowemu – łuskową. Kultura samurajska nie wykorzystywała tarcz)

Biegłość w broni: Melee Military, Ranged Military, Bastard Sword (bushi obyty był z wieloma rodzajami broni do walki wręcz i na dystans. Dodatkowo, obeznany był z kataną, bronią, która technicznie najbardziej zbliżona jest do miecza półtora-ręcznego. Dlatego, żeby nie mnożyć bytów i biegłości, uznaję katanę za wariant miecza półtora-ręcznego, a wakizashi za odmianę miecza krótkiego.

Premia do obrony: +1 Fortitude, +1 Reflex (czyli +1 do refleksu i wytrwałości. Samuraj często walczył w zbroi lekkiej lub bez zbroi, stąd +1 do refleksu. +1 do wytrwałości, to moim zdaniem obowiązek każdej klasy walczącej)


Punkty żywotności na pierwszym poziomie: 12 + Constitution (czyli standardowo dla strikerów)

Punkty żywotności co poziom: 6 (czyli standardowo dla defenderów)

Ilość leczeń na dzień (Healing Surges): 7 (czyli pomiędzy 6 strikerów a 9 defenderów, tyle samo co kleryk i warlord)

Umiejętności: History, Endurance i dwie do wyboru z: Athletics, Acrobatics, Bluff (dla ronina), Diplomacy(dla samuraja), Perception.

Moce specjalne: Mark (jak wojownika – wskazany cel ma karę -2 do ataku jeżeli atakuje kogoś innego niż bushi), Darmowy atut Quick Draw (szybkie dobywanie), First Strike (jak łotra – daje Combat Advantage nad każdym kto jeszcze nie działał w walce). Kata (moc wyjątkowa bushi opisana poniżej) lub Przeszywające spojrzenie (cecha opisana poniżej), Droga (cecha wyjątkowa bushi, opisana poniżej)

Kata – Immediate interrupt, Encounter, Minor Action. W wyniku długiego treningu i osiągnięcia perfekcji ruchów podczas walki brinią, bushi dodaje wartość Wisdom (mądrości) do następnego testu trafienia. Użyteczna na poziomie 1-10 raz w walce, 11-20 dwa razy w walce, 21-30 trzy razy w walce.

Przeszywające spojrzenie – Immediate interrupt, Daily, Minor Action. W pierwszej rundzie walki z przeciwnikiem, Bushi uczestniczy w pojedynku siły woli z wybranym przeciwnikiem. W jego wyniku, przeciwnik jest przekonany o determinacji i doświadczeniu Bushi, co obniża atak jednego przeciwnika o modyfikator z Charyzmy na poziomie 1-10, o 2x modyfikator z Charyzmy na poziomie11-20, o 3x modyfikator z Charyzmy na poziomie 21-30.

Droga, do wyboru jeden z poniższych:

Droga miecza – bushi specjalizuje się w walce mieczem (no-dachi/greatesword, katana/bastard i wakizashi/short sword oraz wszystkie ostrza Light Blade/Heavy Blade) i otrzymuje podczas walki nim premię +1 do trafienia.

Droga włóczni – bushi specjalizuje się w walce włócznią, w związku z czym podczas walki bronią drzewcową (Polearm, Spear) otrzymuje premię +3 do rzutów na inicjatywę.

Droga łuku – bushi osiągnął mistrzostwo w posługiwaniu się łukiem w związku z czym otrzymuję premię +1 do ataku z wykorzystaniem łuków (Bow).

W następnym postcie proponowane moce At-Will, Encounter, Daily